החזון של כפר קדם

שמי מנחם גולדברג, נולדתי בישראל (1961). כבן למשפחה ישראלית שירתתי בצה”ל, לאחר מכן למדתי בקורס מורי דרך והוסמכתי כמורה דרך. לאחר השחרור טיילתי בעולם. לאחר שחזרתי לארצנו, התחתנתי והחילונו לחפש מקום להתגורר בו ולגדל את ילדינו (רק אחד נולד אז, היום ב”ה יש לנו שישה ילדים). לאחר חיפושים בכל רחבי הארץ הבחירה נפלה על הושעיה, יישוב צעיר בגבעותיו היפות של הגליל התחתון, סמוך ונראה לציפורי – מקום חתימת המשנה. היישוב מנה אז סה”כ שלושים ושמונה משפחות, אנשים נפלאים, שהתקבצו כולם לבניית יישוב חדש בארץ ישראל.

החלום היה להתפרנס ממקום שבו נוכל לאפשר לתיירים לשחזר את חיי אבותינו בגליל. החלום היה קיים עוד לפני הגיענו להושעיה, וכעת כשגרנו בסמיכות למקומה של הסנהדרין, חכמיה, ולעומד בראשה רבי יהודה הנשיא עורך המשנה, החלום להקים את האתר קיבל משנה תוקף. החילונו לשחזר את חיי היום יום של התנאים בכל הקשור לעבודות האדמה, וכמובן לשזור בהדרכותינו את דברי חז”ל, ולחבר את העם, התורה והארץ למציאות אחת.

החלום קם והתגשם בעזרת הרבה אנשים טובים. רבים נתנו כתף, הקרן הקיימת לישראל, הסוכנות היהודית, ואף מוסדות ממשלתיים נרתמו להגשמת החלום ונתנו את חלקם. יחד איתנו בבניית הכפר צועדת משפחת חוג’יראת מהכפר ביר אל מכסור, עובדים משקיעים, מסורים ונאמנים.

וכעת כ-20 שנה לאחר הנטיעות הראשונות, אנו ממשיכים להודות לקב”ה על הכוחות, על האנשים הנפלאים שבמחיצתם אנו חיים, ועל האנשים הנפלאים אותם אנו זוכים לארח בכפר קדם. כפר קדם מארח אנשים בני גילאים שונים מהארץ ומחוצה לה. יהודים, נוצרים ומוסלמים, כולם מגיעים אלינו, ואנו מודים על הזכות לארחם ולחלוק עימם את גישתנו לאיזור הגליל, לאמונתנו ולתקוותנו.

אנו תקווה שכפר קדם ימשיך להיות אבן שואבת לתיירים רבים, כאשר הפעילויות המיוחדות והבלתי אמצעיות, יהפכו אותם לשגרירים טובים יותר של עמנו וארצנו.